Decyzja LALPN nr 1/2011 w sprawie protestu Czarnych.

• autor: S.S., 2011-09-30 07:55

Decyzja LALPN nr 1/2011

Po rozpatrzeniu odwołania drużyny Valmet Automotive z dn. 22.09.2011r. złożonego  do protestu Czarnych z dn. 14.09.2011r. Lubska Amatorska Liga Piłki Nożnej orzeka o odrzuceniu odwołania w całości i zweryfikowaniu meczu Valmet – Czarni jako walkowera z wynikiem 0-3. (kliknij więcej...)

W dniu 14.09.2011r. odbył się mecz pomiędzy drużynami Valmet i Czarni zakończony wynikiem 4-1. Po zakończonym meczu Czarni złożyli protest, w którym zarzucili, że w przeciwnej drużynie wystąpili zawodnicy nieuprawnieni (zgłoszeni w OZPN lub LZPN). Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających stwierdzono, że zawodnik Paweł Wiśniewski został zgłoszony do rozgrywek LZPN w sezonie 2011/2012.

W dniu 23.09.2011r. do Lubskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej wpłynęło odwołanie zespołu Valmet od w/w protestu. W w/w odwołaniu drużyna Valmetu zarzuca, że „nie była poinformowana o zmianie regulaminu jaki obowiązywał w poprzednich latach” i twierdzi, że „regulamin w poprzednim roku był taki sam jak obecny i też nie było w nim wzmianki, że zawodnik może grać dopóki nie rozegrał ani jednej minuty”. Valmet Autmotive podnosi ponadto, że „jak zmieniono umowę ustną to powinny być poinformowane wszystkie drużyny bez względu na to czy był ktoś na zebraniu czy nie był. Drużyna Valmetu dostosowała się do tego regulaminu nie wiedząc nic o jakichkolwiek zmianach, a jeżeli wiedzieliby o takim przepisie to nie wystawiliby tego zawodnika”.

Zgodnie z brzmieniem przepisu Rozdział II pkt 2 ppkt 2 Regulaminu LALPN 2011/2012 w rozgrywkach nie mogą grać zawodnicy zgłoszeni w PZPN, OZPN oraz UE z wyjątkiem: zawodnik zrzeszony w PZPN, OZPN oraz UE powyżej 50 roku życia może uczestniczyć w rozgrywkach LALPN.

Kwestia uczestnictwa w rozgrywkach LALPN w sezonie 2010/2011 uregulowana była w pkt. 5 lit.d Regulaminu na sezon 2010/2011, zgodnie z którym w LALPN nie mogli brać udziału zawodnicy występujący w rozgrywkach prowadzonych przez Polski Związek Piłki Nożnej i podległe mu Okręgowe Związki Piłki Nożnej (dopuszczony był zawodnik zgłoszony, który ukończył 50 lat).

Zarzut drużyny Valmet Autmotive jakoby „Regulamin w poprzednim roku był taki sam jak obecny (…)” jest całkowicie nietrafiony. W sezonie 2010/2011 w rozgrywkach LALPN mogli wziąć udział zawodnicy, którzy nie wystąpili w rozgrywkach LZPN i OZPN tzn. zawodnicy, którzy „ nie rozegrali ani jednej minuty”. Przepis ten w sezonie 2011/2012 został zmieniony i obecnie w przedmiotowych rozgrywkach nie może brać udziału zawodnik zgłoszony do rozgrywek LZPN, OZPN i nie ma znaczenia czy rozegrał jakiś mecz czy nie. W przypadku, kiedy zawodnik został zgłoszony do rozgrywek LZPN lub OZPN bez swojej wiedzy i zgody dopuszczalne jest przedstawienie Lubskiej Amatorskiej Lidze Piłki Nożnej zaświadczenia wystawionego przez zgłaszający go zespół o zawieszeniu na sezon 2011/2012. W sytuacji, gdy takie zaświadczenie nie zostanie przedłożone lub zawodnik w późniejszym czasie rozegra jakiś mecz w rozgrywkach LZPN lub OZPN wszystkie dotychczasowe mecze rozegrane przez tego zawodnika w LALPN w sezonie 2011/2012 zostaną zweryfikowane jako walkowery.

Zarzut o niepowiadomieniu wszystkich drużyn o zmianie umowy ustnej jest również bezzasadny. Po pierwsze nie została zmieniona „umowa ustna” tylko konkretny punkt Regulaminu LALPN. Spotkanie organizacyjne rozgrywek przed rozpoczęciem sezonu 2011/2012 odbyło się dniu 26.08.2011r. i zostały na niego zaproszone wszystkie zespoły. Na w/w spotkaniu omawiany był nowy regulamin LALPN i można było zgłaszać swoje uwagi. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niestawienie się żadnego z przedstawicieli drużyny Valmet. Co więcej nowe brzmienie Regulaminu zostało zamieszczone na stronie internetowej LALPN (www.lalpn.futbolowo.pl) w dniu 27.08.2011r. tj. na 6 dni przed rozpoczęciem sezonu 2011/2012. Każda drużyna miała obowiązek zapoznać się z nowym  Regulaminem i powinna go przestrzegać. Nic nie zwalnia drużyny z w/w obowiązku, a organizator nie jest zobligowany do wyłuszczania ogólnie dostępnych informacji o zmianie regulaminu każdej drużynie z osobna.

Biorąc powyższe pod uwagę Lubska Amatorska Liga Piłki Nożnej orzeka jak na wstępie.

Od niniejszej decyzji nie przysługuje odwołanie i jest ona ostateczna.

Lubska Amatorska Liga Piłki Nożnej

Stanisław Słobodzian